Trudne dzieciństwo Woroszyłowa

Kliment Woroszyłow urodził się 4 lutego 1881 r. w rodzinie emerytowanego żołnierza, dróżnika obchodowego, Jefima Woroszyłowa. Matka Klima, Marija Wasiljewna, pracowała jako kucharka i praczka. Była to biedna rodzina, w której nikt nie znał ani jednej litery. Analfabetą był również mały Klim, który w wieku ośmiu lat pracował już jako pomocnik pastucha, a gdy miał lat dziesięć jako podręczny robotnik w Kopalni Hołubowskiej w pobliżu Ługańska, jednego z ośrodków przemysłowych Zagłębia Donieckiego. Wkrótce matka zabrała syna z ciężkiej pracy w kopalni i przez dwa sezony uczęszczał do szkoły powszechnej. W wieku piętnastu lat Woroszyłow rozpoczął pracę w zakładach metalurgicznych w Ałczewsku, początkowo jako goniec, następnie pomocnik maszynisty przy pompie wodnej, ślusarz w wydziale elektrotechnicznym, maszynista dźwigu w odlewni żeliwa. Mając siedemnaście lat wstąpił w Ałczewsku do kółka socjaldemokratycznego i przeczytał Manifest komunistyczny Marksa i Engelsa. Tam brał udział w pierwszym strajku, został aresztowany, zwolniony z pracy, a następnie przez trzy lata tułał się po południowych guberniach Rosji, żyjąc z przypadkowych zarobków.

W 1903 r. powrócił do Zagłębia Donieckiego i przystąpił do pracy w fabryce budowy parowozów Hartmana w Ługańsku. W tym samym roku powstała w mieście organizacja socjaldemokratyczna, do której wstąpił również Woroszyłow. Związał się z fabryką bolszewicką i wkrótce został członkiem jej komitetu miejskiego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>