Materiały wczesnej epoki żelaza cz. III

W celu określenia liczby materiałów, używanych przez człowieka danej formy lub w danym okresie czasu, konieczne będą wiadomości o materiałach mających bezpośrednie powiązanie z danym szkieletem lub umiejscowionych in situ w określonym pokładzie geologicznym, którego wiek jest znany. Oczywiście, liczba materiałów, odnośnie których istnieją dokładne dane, ograniczona będzie do takich, które są wystarczająco trwałe, aby oprzeć’ się zniszczeniom spowodowanym przez czas. Jest bowiem bardzo nieprawdopodobne, aby mogły zachować się jakieś ślady odzieży sprzed 200 000 lat, o ile nawet była ona wówczas już używana, powinny natomiast zostać odnalezione przedmioty z bardziej trwałych materiałów, używane w tych zamierzchłych czasach do jej wytwarzania. Jeżeli więc znajdzie się takie przyrządy, jak ciężarki od warsztatu tkackiego, wrzeciono itp., można całkiem bezpiecznie stwierdzić, że w okresie tym wytwarzano odzież. Tego rodzaju trudności powstają zawsze w odniesieniu do materiałów nietrwałych i choć są bardzo liczne, liczbę ich można określić jedynie w przybliżeżują tygle, szczypce, czerpaki, piece i miechy, w połączeniu ze stosami żużla i metali, takich jak cyna, ołów, miedź i żelazo.

Ręcznie wyrabiane naczynia do potraw (rys. 29), warsztaty tkackie, czółenka, płochy tkackie i wrzeciona, drewniane kółka obrotowe, a także siekiery, młoty, piły, topory ciesielskie i dłuta – wszystko to wskazuje na wysoce cywilizowaną społeczność spokojnych rolników. Wyroby dekoracyjne, jak szklane paciorki, ozdoby z brązu, bursztynu i agatu, zapinki do ubrań, broszki, klamry, bransolety i pierścionki (rys. 30), świadczą o wyrobionym smaku mieszkanek osady. Koła, osie i uprząż dla koni nasuwają przypuszczenie, że używano tu furmanek, a być może rydwanów, jako środka transportu na uciążliwych trasach w terenach wyżej położonych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>